Nymburk na filmovém plátně

Naše městečko přitahuje pozornost filmových a televizních štábů.

Manželství na úvěr (1936)

Nejspíš nejstarším filmovým snímkem, který zachytil nymburské nádraží, se stalo romantické drama "Manželství na úvěr". V hlavních rolích se tehdy objevila významná československá herečka Zita Kabátová, Eva Gerová či Věra Ferbasová.

Železný dědek (1948)

Dalším černobílým snímkem, zachycujícím prostředí nymburského nádraží, je film "Železný dědek". Nezapomenutelný herec Jaroslav Marvan zde jako strojvůdce pečuje o svou lokomotivu Lízu.

Tři veteráni (1983)

"Tři veteráni" jsou pro mnohé nejznámějším snímkem, který zachytil panorama hradeb. Rudolf Hrušínský, Petr Čepek, Josef Somr a proti nim pak Július Satinský se Zdeňkem Svěrákem. Hvězdné obsazení ve skvělé české pohádce.

Cirkus Humberto (1988)

Výpravný historických seriál se spoustou významných českých, ale i německých herců, zavítal do našeho města tentokrát s cirkusovým šapitó. Hned v 1. díle můžete vidět středověké hradby, které vytvořily dokonalou malebnou kulisu.

Fany (1995)

Postava hlavní hrdinky (Jiřina Bohdalová) má prazvláštní zálibu v navštěvování pohřbů cizích lidí. V dramatickém snímku Fany tak můžete spatřit významnou budovu od architekta Bedřicha Feuersteina - nymburské krematorium.

Kolja (1996)

V oskarovém filmu o malém ruském chlapci se opět objevilo nymburské krematorium. František Louka (Zdeněk Svěrák), opatrovník malého Kolji, pracoval jako houslista a do filmového krematoria chodil hrát na pohřby.

Šumná města - Šumný Nymburk (2000)

V pořadu, kterým provází David Vávra, se můžete blíže seznámit s památkami jako:
Železniční kolonie s inspektorskými domy, reliéf "Příjezd Elišky Přemyslovny", Gymnázium Bohumila Hrabala, přestavba původního dominikánského kláštera na klasicistní radnici později budovu Hálkova divadla a Základní školu, náměstí, renesanční radnice, kamenný most přes Labe, hydroelektrárna, vodárenská věž, Evangelický kostel, Husův sbor, Lőwitova vila, Židovská synagoga, krematorium

Ordinace v růžové zahradě (2005)

Věrní diváci nováckého seriálu Ordinace v růžové zahradě zcela jistě v záběrech odhalili i některá nymburská zákoutí u hradeb nebo budovu soudu.

Toulavá kamera (2009)

Hrabalova cyklostezka začínající v areálu nymburského pivovaru.
Archiv ČT: www.ceskatelevize.cz/porady/1126666764-toulava-kamera/209411000320913/

Cyklotoulky (2009)

S moderátorem Michalem Jančaříkem.
Upoutávka na 68 zastavení ve městě. Sportovní centrum na Tyršáku.
https://www.youtube.com/watch?v=cxiL2OaJXP0

Vyprávěj (2009)

Také úspěšný seriál Vyprávěj pro natáčení exteriérů využil Nymburk (budova KDŽ). V některých epizodách populárního výpravného seriálu můžete spatřit i Boleslavskou ulici.

Cyklotoulky (2012)

S moderátorem Michalem Jančaříkem.
Upoutávka na skřítky Nárožníčky.
Archiv ČT: www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10414424499-cyklotoulky/212471290260041

Hodinový manžel (2014)

Filmem "Hodinový manžel" nastartoval Nymburk svou filmovou kariéru naplno. Zde už vystupuje jako skutečné město a výčet památek, které se ve filmu objevily, je opravdu velký. Městský bazén, který filmaře zaujal hlavně svou vizuální stránkou, zde na čas poskytl střechu nad hlavou jednomu z hlavních hrdinů Davidu Novotnému. Ten stejně jako jeho kolegové Bolek Polívka, David Matásek a Lukáš Latinák navštěvovali místní bazén jakožto vášniví hráči vodního póla do doby, než jim ho pro nevyhovující stav hygiena zavřela. Ve filmu se objevila také hydroelektrána, městská knihovna, vlaková stanice Nymburk město, kamenný most přes řeku, lokalita Na Rejdišti, park u hradeb, nymburské krematorium a spousta dalších nymburských zákoutí.

Toulavá kamera (2015)

Gotická cihlová architektura - středověké opevnění, kostel sv. Jiljí, renesanční radnice, kaple sv. Jana Nepomuckého, Vlastivědné muzeum (expozice "Nymburk v proměnách věků").
Archiv ČT: www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1126666764-toulava-kamera/215562221500045/obsah/434071-nymburk

Mamon (2015)

Tak trochu detektivní seriál z novinářského prostředí, ve kterém v hlavní roli účinkuje Matěj Hádek, zachycuje Evangelický kostel a prostředí kolem něj. Na skok se také podíváme do areálu nymburské nemocnice.

Pustina (2016)

Dalším seriálem s detektivní zápletkou je "Pustina". Zde v hlavních rolích vystupují Zuzana Stivínová a Jaroslav Dušek. V tomto snímku se opět můžete setkat s nymburským krematoriem.

Manžel na hodinu (2016)

Volné pokračování filmu "Hodinový manžel". Kromě památek, které se objevily už v prvním filmu, si můžete všimnou renesanční radnice, areálu nymburské nemocnice, Gymnázia Bohumila Hrabala.

Trpaslík (2016)

Trpaslík je tak trochu rodinná fantasy komedie, ve které město Nymburk vystupuje opět jako reálné město (stejně jako ve filmu Hodinový manžel). V seriálu můžete zahlédnout kromě památek i jiná běžná zákoutí z Nymburka ať už to jsou záběry ulic na sídlištích, interiéry ze ZŠ Komenského či ZŠ Tyršova nebo městské knihovny. Pro účely seriálové notářské kanceláře byly Městským úřadem propůjčeny i jeho kanceláře v budově renesanční radnice.


Pokud si někdo z vás vzpomenete na jiný film či pořad, kde se Nymburk objevil, napište nám - rádi náš přehled rozšíříme a doplníme. Kontaktovat nás můžete na e-mailové adrese infocentrum@meu-nbk.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet